Menu
Perry van Liempt (VHP2): “De polder kan weer aan de slag”

Een dag nadat het kabinet de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel heeft gehaald, overheerst bij VHP2-directeur Perry van Liempt vooral tevredenheid dat het gesprek weer kan beginnen. VHP2 steunde de inzet van de VCP tegen de bezuinigingen, maar koos daarbij een rol die past bij de eigen achterban. “Wij zijn als vakbond eerst en vooral een gesprekspartner. We proberen er met elkaar uit te komen.”

Perry van Liempt is sinds eind 2024 directeur van VHP2. Zijn loopbaan begon in het onderwijs, waar hij lesgaf in natuurkunde en techniek in het VMBO-onderwijs. Via de medezeggenschap raakte hij steeds meer betrokken bij de belangen van werknemers. Later werkte hij onder meer als belangenbehartiger en vakbondsbestuurder in het onderwijs. Die stap naar het vakbondswerk kwam voort uit de wens om breder invloed uit te oefenen.

Achter de acties, niet voorop

Voor VHP2, met ruim 2.600 leden en een sterke vertegenwoordiging onder professionals in de hightechsector, is de terugkeer naar de overlegtafel belangrijk. VHP2 stond achter de inzet van VCP, FNV en CNV om de bezuinigingen op onder meer de WW en WIA van tafel te krijgen. Toch was het voor de organisatie niet vanzelfsprekend om de eigen leden voor acties te mobiliseren. Veel leden zijn werkzaam als professional in de hightechsector en hebben op dit moment werk. Sociale zekerheid kan daardoor soms als een onderwerp op afstand voelen.

Maar dat betekent volgens Van Liempt niet dat het voor hen niet belangrijk is. “Als je het nodig hebt, is het toch wel prettig dat er een vangnet is.” Tegelijkertijd ziet hij dat de achterban van VHP2 minder snel naar het stakingsmiddel grijpt, zeker niet als een politieke actie de eigen werkgever raakt. Leden die wilden staken, kregen daarvoor de ruimte en konden zich bij de bond melden. Werkgevers werden waar nodig aangezegd. “We hebben gezegd: als je wilt staken, meld je bij ons. Alle zaken zijn op de achtergrond geregeld.”

Positieve agenda

Ook binnen de VCP ziet Van Liempt die constructieve benadering terug. Hij is positief over de rol die VCP-voorzitter Nic van Holstein de afgelopen maanden heeft gespeeld. Vooral de nadruk op een positieve sociale agenda spreekt hem aan: niet alleen aangeven waar je tegen bent, maar ook duidelijk maken waar je wél naartoe wilt.

Dat de acties uiteindelijk nodig waren om beweging te krijgen, erkent hij. “Ik snap dat dit nodig is geweest. Ik zeg ook niet dat we het zonder dat hele traject hadden kunnen doen. Maar ik ben wel blij dat we nu weer aan tafel kunnen.” Dat past bij de manier waarop VHP2 naar vakbondswerk kijkt. De bond wil uitdrukkelijk opkomen voor werknemers, maar let daarbij ook nadrukkelijk op het functioneren van bedrijven. “We staan primair voor de belangen van de werknemer, maar daarbij moeten we die van de werkgever ook niet uit het oog verliezen.”

Balans in het totale pakket

Met het schrappen van de bezuinigingen op de sociale zekerheid zijn nog niet alle zorgen verdwenen. Andere financiële maatregelen, zoals bevriezing van de hoogste belastingschijf en de box 3-discussie, kunnen juist de achterban van VHP2 raken. Veel leden van VHP2 behoren immers tot de midden- en hogere inkomens. “Onze cursus beleggen is druk bezocht. Onze leden zijn op zoek naar hoe ze hun vermogen kunnen laten werken. Zo’n box 3-maatregel vaart daar natuurlijk wel dwars doorheen.”

Toch kijkt VHP2 volgens Van Liempt nadrukkelijk naar het totale pakket. “Niet iedere maatregel kan voor de eigen achterban helemaal gunstig uitpakken. Het kan ook niet zo zijn dat de complete rekening op een plek wordt neergelegd. Er moet balans zijn.” Het belangrijkste is volgens Van Liempt dat keuzes uitlegbaar zijn. “Waarom is deze keuze gemaakt en waarom geen andere? Als je dat scherp hebt met elkaar, dan kun je mensen best meekrijgen.”

“Weer met elkaar in gesprek”

Voor de komende periode blijft er genoeg onzekerheid. Een minderheidskabinet zal voor zijn plannen steeds steun moeten zoeken en ook voor de achterban van VHP2 moet nog blijken hoe het totale financiële pakket uitpakt. Maar na maanden van acties tegen de bezuinigingen op de sociale zekerheid ziet Van Liempt vooral een kans om terug te keren naar waar VHP2 zich thuisvoelt: het overleg.

“De polder kan weer aan de slag. We moeten gewoon weer met elkaar in gesprek en proberen tot oplossingen te komen. Daar staan we in Nederland om bekend. En volgens mij doen we dat eigenlijk best goed.”

VHP2 is aangesloten bij de Vakcentrale voor Professionals (VCP)

Laatste nieuws

Zet dé veranderaar voor inclusie in het zonnetje: nomineer voor de Rick Brink Award

5 oktober 2026

Zet dé veranderaar voor inclusie in het zonnetje: nomineer voor de Rick Brink Award

Dank aan alle ondertekenaars van onze petitie

2 oktober 2026

Dank aan alle ondertekenaars van onze petitie

Perry van Liempt (VHP2): “De polder kan weer aan de slag”

2 oktober 2026

Perry van Liempt (VHP2): “De polder kan weer aan de slag”

Meer nieuws