29 november 2024
Minister Van Hijum (SZW) heeft in een brief aan de Tweede Kamer gereageerd op een aantal adviezen en het Interdepartementaal Beleidsonderzoek (IBO) Pensioenopbouw in balans. De VCP onderschrijft het belang van rust op gebied van pensioenen. Tegelijkertijd ziet de VCP aanleiding om het pensioenlabel nogmaals onder de aandacht te brengen om werknemers meer grip te geven op de arbeidsvoorwaarde pensioen.
In het IBO (Interdepartementaal Beleidsonderzoek) worden verschillende beleidsopties beschreven, maar met het oog op de pensioentransitie naar het nieuwe pensioenstelsel ook geadviseerd om geen ingrijpende wijzigingen in ons pensioenstelsel aan te brengen. Dat advies wordt door het kabinet overgenomen: ‘In Nederland een pensioenstelsel dat voor veel mensen goed werkt, en om dat pensioenstelsel houdbaar te houden zijn we bezig met een ingrijpende pensioentransitie. In lijn met de adviezen voegen we daar geen ingrijpende koerswijzigingen aan toe: een verstandige en voorspelbare transitie staat nu voorop.’ Voor de VCP staan de doelstellingen en afspraken uit het pensioenakkoord. Decentrale sociale partners en pensioenfondsen zijn bezig om de vernieuwde pensioenwetgeving zorgvuldig te implementeren. Dat vraagt ook rust en stabiliteit. Een discussie over alweer nieuwe beleidsopties helpen daarbij niet, goed dat het kabinet daar oog voor heeft.
In de kabinetsreactie wordt opgemerkt dat mensen met een middeninkomen en een onzekere positie op de arbeidsmarkt door bijvoorbeeld een tijdelijk contract, er minder vaak in slagen om na pensionering de levensstandaard te behouden. Om deze situatie te verbeteren, wil het kabinet het aantal flexibele contracten terugdringen en meer mensen aan een vaste baan helpen, wat ook de pensioenopbouw voor werknemers ten goede komt. De VCP dringt er inderdaad op aan om de afspraken uit het MLT-arbeidsmarktpakket te implementeren. Het kabinet onderschrijft vervolgens met de Stichting van de Arbeid het belang van een voldoende pensioenopbouw voor zelfstandigen. Het is echter jammer dat het kabinet eerst de resultaten van de experimenteerwetgeving afwacht.
Grip op pensioen: pensioenlabel
Logischerwijs blijkt uit het IBO dat het pensioenstelsel goed uitpakt voor werknemers in sectoren waar goede afspraken zijn gemaakt over pensioenopbouw. Voor de VCP is het pensioen een belangrijke arbeidsvoorwaarde, vaak afgesproken tussen werkgevers en vakbonden. Lidmaatschap van een vakbond is voor werknemers dus gewoon belangrijk. Alleen zo kunnen goede afspraken gemaakt worden over aanvullend pensioen. De VCP pleit al langer voor een pensioenlabel, belangrijk om werknemers inzicht te geven in hun pensioen. Grip op je pensioen zou voor iedereen vanzelfsprekend moeten zijn.
Eerdere reactie van VCP op IBO
Penisoenlabel VCP komt met nieuw Pensioenlabel – VCP
Advies Stichting van de Arbeid pensioenopbouw zelfstandigen in de tweede pijler – VCP